Da li nam je 5 sati sna dovoljno?
Na ovo pitanje stručnjaci imaju vrlo jasan odgovor, a on glasi – Ne, nije dovoljno!
Da bi normalno funkcionisali, većini odraslih osoba je potrebno više od pet sati sna. Preporučena količina sna za odrasle obično pada između 7-9 sati noću. Dok neki ljudi mogu adekvatno da funkcionišu na manje, dosledno dobijanje samo pet sati sna može rezultirati insomnijom i imati štetne efekte i na fizičko i na mentalno zdravlje. Određivanje prioriteta u dovoljnom broju sna je od ključnog značaja za održavanje sveukupnog zdravlja.
Negativni efekti neispavanosti su mnogobrojni i tiču se raznih aspekata našeg zdravlja, a mi navodimo 5 najčešćih rizika koji se javljaju u ovom slučaju:
- Povećan rizik od problema sa mentalnim zdravljem: hronična nedostatak sna snažno je povezan sa problemima sa mentalnim zdravljem, uključujući povećan rizik od razvoja stanja kao što su anksiozni poremećaji i depresija.
- Povećan rizik od nesreća i grešaka: Osobe koje ne dobijaju dovoljno sna sklonije su pravljenju grešaka, kako u jednostavnim dnevnim zadacima, tako i u složenim situacijama donošenja odluka, što može dovesti do nesreća ili lošeg rasuđivanja.
- Oštećena kognitivna funkcija: Nedostatak sna može dovesti do poteškoća u koncentraciji, smanjenog raspona pažnje, problema sa pamćenjem i smanjene mentalne jasnoće.
- Smanjena produktivnost: Nedostatak sna može nepovoljno uticati na radne performanse, produktivnost i sposobnosti donošenja odluka.
- Oslabljen imuni sistem: Spavanje je ključno za održavanje zdravog imunog sistema. Nedovoljno sna može da snizi odbrambene mehanizme organizma, čineći pojedince podložnijim infekcijama i bolestima.
Naravno, san utiče na nas u oba smera, tako da dovoljan broj sati sna ima neverovatne benefite na naše zdravlje. Na primer, bolja kognitivna funkcija, poboljšano fizičko zdravlje, bolje mentalno zdravlje, povećana produktivnost i kreativnost, smanjen stres, poboljšane atletske performanse i smanjen rizik od nesreća. Stoga je dovoljno sna od vitalnog značaja za celokupno zdravlje i trebalo bi da bude prioritet u našim svakodnevnim rutinama. Spavanjem treba upravljati promišljeno jer dovoljano sna ne treba posmatrati kao popustljivost ili luksuz, a mi treba da budemo proaktivni u pogledu svojih potreba za spavanjem.
Da bi se bolje naspavali i imali bolju rutinu, stručnjaci imaju nekoliko predloga:
- Učiniti dovoljno sna dnevnim prioritetom.
- Zakažite svoj dan/noć oko njega (a ne obrnuto).
- Podešavajte alarm za spavanje da ne biste ostajali budni kasnije nego što je planirano.
- Uvedite smirujuću i opuštajuću rutinu pred spavanje.
- Svakodnevno vežbajte.